Vítám vás v sérii Cestopisů Mexikem. Za chvíli tomu bude rok, co jsme se s kamarádkou Nikol vydaly na naši první cestu do Mexika. Od té doby se událo mnoho věcí, ale v Mexiku jsem zůstala a mám plno rad a zážitků, které s vámi chci sdílet. Pokud se do Mexika také chystáte, můžete můj cestopis použít jako inspiraci, popřípadě se podělte o vaše zkušenosti 🙂

Současná situace a víza

V Mexiku se během a po covidu trochu změnila pravidla pro turisty. Dosud jste téměř automaticky dostali jako turisti 180 dní na pobyt v zemi. V poslední době si celníci na imigraci dělají co chtějí – dávají 7 dnů, 2 týdny, 30 dnů a těm s více štěstím 180. Pokud se do Mexika chystáte, mějte rezervované ubytování na celý váš pobyt (na Bookingu najdete hodně nabídek ubytování, které můžete následně zdarma zrušit), dále pak zpáteční letenku (ta vám taky stačí rezervovat na 48 hodin – více info v tomto článku) a mějte u sebe kreditní karty, popřípadě výpis z účtu (máte-li na něm dost peněz).

Celník vám počet dnů, které můžete legálně zůstat v zemi, napíše do imigračního papíru. který dostanete v letadle. Hned jak vám celník část papíru vrátí, ujistěte se, že jste dostali tolik dnů, kolik potřebujete. Buďte na celníky milí, usměvaví, pokud umíte pár slov španělsky, nebojte se je použít a snad nebudete mít problém.

Naše cesta..

Prvních 7 týdnů jsme strávily s batohy na zádech a viděly velkou část poloostrova Yucatan a stát Chiapas na jihu Mexika. Z Mexico City do Cancunu, na Holbox, Valladolid, Merida, Campeche, Palenque, San Cristobal, Tuxtla, Puerto Morelos, Playa del Carmen, Cozumel, Tulum. Byla to jízda.

Poté jsme si užily 3 úžasné týdny v džungli v Puerto Morelos, kde jsme pracovaly přes Workaway. O víkendech jsme objevovaly okolí, pláže Puerta Morelos a Playa del Carmen.

Další 14 dnů jsme strávily s Workaway v Playa del Carmen a udělaly jsme si potápěčskou licenci. No a poslední týden jsme navštívily všemi opěvovaný Tulum a udělaly si mini výlet no ostrov Cozumel.

Nikol se nakonec vrátila do Česka a já se zabydlela v slunečné Playa del Carmen.

Než se dostaneme k naší cestě, měla bych podotknout pár věcí:

  • Neměly jsme plán. Věděly jsme, že doletíme do Cancúnu a tam začne naše cesta. Většinou jsme ze dne na den vymýšlely, co dál. Podle toho, jak se nám kde líbilo, co jsme měly chuť dělat..Chápu, že takový styl cestování není pro každého..můžete se inspirovat naší cestou a dovolenou si trochu naplánovat.
  • Ubytování jsme hledaly také na poslední chvíli a vždy to nejlevnější (ale s dobrým hodnocením na Bookingu nebo Hostelworld). S Nikol nejsme náročné. Většinu času jsme byly ubytované na hostelech, občas v levném hotelu. Ubytování jsme si buď rezervovaly online, nebo jsme si našly adresu a zkusily štěstí osobně.
  • V Mexiku se nedoporučuje pít vodu z kohoutku. Než si zbytečně kupovat plastové láhve, pořiďte si láhev s filtrem. (Nebo jakoukoli jinou). Občas vás nechají si dopustit vodu v hostelu, ale bývá to za poplatek a tohle je prostě mnohem lepší řešení. K lahvi si rovnou dokupte sadu filtrů. Jeden filtr je součástí balení a vydrží vám asi měsíc. Pokud se v Mexiku zabydlíte na delší dobu, pak je určitě výhodné pořídit si 20l láhve, které si za 10 pesos naplníte pitnou vodou.

Cancún a ostrov Holbox

Naši dnešní cestu začneme Cancúnem a ostrovem Holbox – Mějte prosím na paměti, že tyto dvě destinace nejsou to pravé autentické Mexiko. Cancún v žádném případě. Zmiňuji se o nich, protože je velmi možné, že do Cancúnu přiletíte nebo se budete pohybovat v oblasti Quintana Roo, tak ať si uděláte trochu obrázek. Obě místa jsem za tento rok navštívila vícekrát, tak se budu snažit vám dát co nejvíce informací.

1. CANCÚN

Pláž v Cancúnu, bez filtru

Po dvou nocích strávených na letišti jsme s Nikol celé nadšené, ale rozbité, dorazily do Cancúnu. Z letiště můžete jet autobusem Ado do centra města. Lístek si koupíte přímo na letišti nebo venku na parkovišti. Na parkovišti je také mnoho taxikářů, ale Uber zde nehledejte. Uber je na letišti a v mnoha městech Mexika nelegální. (Někdy se s vámi podělím o náš pokus jet Uberem z letiště do Puerto Morelos – moc špatný nápad, haha.)

Orientace ve městě:

My jsme si s Nikol rezervovaly naše ubytování až po příletu do Mexico City – kousek od stanice ADO, v centru města a došly jsme tam z autobusu pěšky. Naše první noci v Mexiku jsme strávily v motelu jak z amerických filmů – dokonalost, haha. Byl tam dokonce i bazén, ale nikdo něměl odvahu se v něm vykoupat. Na Bookingu jej najdete jako Blue Coconut Hotel.

První den jsme se byly projít na pláž – na nejbližší pláž to jsou asi 2 km, ale to nám nevadilo. Byly jsme nadšené, že jsme v Mexiku. V downtown jsme si akorát zařídily sim karty (doporučuji Telcel nebo Movistar). Můžete jít přímo do jedné z těchto prodejen nebo se dají koupit i v obchodech Oxxo, supermarketech. Simka vás bude stát od 0 do maximálně 100 pesos a pak si vyberete, kolik dat na měsíc chcete. Já většinou platím 150-200 pesos.

Do Cancúnu jsem se vydala znova na začátku prosince s mojí kamarádkou Naty, která nám sehnala krásné ubytování mimo centrum a hotelovou zónu – bylo to Villas Sybalu v Punta Sam. Tohle ubytování už bylo dražší, zato ale nádherné. Měly jsme pro sebe svůj apartmán s dvěma pokoji, kuchyní, koupelnou, balkónem a výhledem na moře jako z katalogu. Jo a pláž, samozřejmě. Tato oblast je mimo centrum, dá se tam dojet colectivem – místní mini bus / dodávka a stojí 10 pesos, nebo taxíkem.

Ať se ubytujete kdekoli, v Cancúnu jezdí colectiva – je to něco jako městská hromadná doprava. Colectivem můžete jezdit i delší vzdálenosti mezi městy – vyjde vás to mnohem levněji než normálně autobusy. Colectiva většinou hodně zastavují – stačí na řidiče zavolat, že chcete vystoupit a měl by vám zastavit. Do hotelové zóny se dostanete také místními autobusy – na předním skle budou mít napsané Zóna Hotelera.

My jsme se s Nikol do hotelové zóny přesunuly o dvě noci později. Našly jsme si hostel, který stál doslova mezi hotely – byl to Hostel Natura, který byl hned naproti dalšího známého hostelu – Mayan Monkey. Vedle hostelu byl i vchod na pláž a vegetariánská restaurace, takže pro nás ideální.

V Cancúnu vlastně nic moc není..

Cancún je známý, protože sem jezdí Americká mládež na party, rozlučky se svobodou. Město je fajn, pokud je to vaše první destinace v Mexiku a chcete se dát dokupy po dlouhém letu..máte tak možnost se tu aklimatizovat, vyřídit si sim karty a vydat se dál na cestu. Pokud opravdu toužíte strávit pár dnů v hotelovém resortu, pak je Cancun asi ok, ale Mexico má mnohem krásnější a autentičtější místa.

V Cancúnu podle mě úplně stačí jedna nebo dvě noci..pokud chcete poznat to pravé Mexiko.

2. Ostrov Holbox

Ráj na zemi..takto bych nazvala ostrov Holbox. Na Holbox se dostanete autobusem ze stanice ADO, který vás doveze do vesnice/města Chiquila a od tama se vydáte trajektem na ostrov. Lístek na trajekt si můžete koupit ještě v Cancúnu na autobusové stanici – stojí 220 pesos jedna cesta (za stejnou cenu jej můžete koupit i přímo v přístavu).

Pár rad před odjezdem na Holbox:

Holbox je jako stvořený pro fotky do alba. Nebo na Instagram.

Holbox je taková dlouhá nudle – z trajetku se dá dojít do centra ostrova pěšky.

Na Holboxu panuje naprosto chill nálada..nejezdí tam auta, jen golfová vozítka. Najdete tam spoustu cool restaurací a coffee shopů. Jen teda ceny jídel jsou na Mexiko vyšší. Pořád je to turistická destinace. Mimo restaurace se můžete najíst i v místních stáncích – najdete je většinou schované v uličkách, tam jsou ceny o něco nižší.

Ubytování jsme si s Nikol našly přímo v centru..dodnes se směju, když si na to vzpomenu. Byl to mini kokosový domeček. Ale když říkám mini, myslím tím, že když chce jít jedna osoba na záchod, ta druhá si musí lehnout do postele a zvednout nohy ze země. Ty záchvaty smíchu, které jsme tam měly…Ubytování bohužel nemůžu nikde najít.

Na Holboxu jsem byla nedávno znovu a bydlely jsme shodou okolností naproti našeho kokosového domečku. Tentokrát jsme měly pokoj větší a pohodlnější – Hotelito Villas Holbox. Jinak na ostrově najdete i pár hezkých hostelů, stačí projet Booking a Hostelworld.

Co na Holboxu dělat:

  • Půjčte si kola a projed’te si ostrov – kola si půjčíte buď přímo ve vašem ubytování nebo někde venku na ulici. Cena je většinou 40pesos/hodina a čím více hodin, tím levnější. Na kole si zajeďte třeba na Punta Coco na západě – je tam krásná pláž a můžete se projít k laguně/jezeru. Nebo Punta Mosquito, která je trochu dále a na východ.
  • Plameňáci a pelikáni – na Holboxu můžete v sezóně duben – říjen vidět plameňáky. Nejlepší je prý vyjít na pláž brzy ráno. Dále na ostrově uvidíte hodně pelikánů a jiných ptáků. Haha.
  • Západ slunce na pláži – vydejte se k večeru v centru na pláž, uvidíte tam krásný západ slunce.

Na Holboxu se dá jen tak chillovat na pláži – i bez kola se dá dojít na pěkné pláže dál od centra. Na ostrově je děsné horko, vydejte se tak po pláži z centra doleva, až dojdete na pláže bez lidí.

Nejezděte na Holbox pokud bude zrovna pršet – na ostrově nejsou normální cesty a chodníky. Většinou je všude něco jako udusaná hlína. Když prší, ostrov se promění v pěkné bahýnko. Více jak dva tři dny bych se na Holboxu nezdržovala. Pokud nejste doslova plážoví povaleči, není tam nic moc co dělat. Na odpočinek a ohřátí se na sluníčku je to ale ideální místo.

Tak tady dnes skončíme a příště se vydáme na cestu dále. Budu už méně turistická a více zajímavá. Navštívili jste Mexiko? Co se vám nejvíce líbilo? Jste zrovna v Mexiku nebo se chystáte? Ozvěte se 🙂

Učíte-li se angličtinu, stáhněte si můj ebook Jak se efektivně učit angličtinu, který vám pomůže ve vaši cestě cizích jazyků. Kromě výuky angličtiny jsem si nedávno otevřela svůj Etsy shop, kde prodávám své digitální produkty – více zde, koukněte.

Přeji krásný den 🙂

2 Comments

  1. avatar
    Markéta H. says:

    Ahoj Katko, prosím tě v jakých měsících jsi navštívila Holbox? Máme možnost jet na Yucatán začátkem února a nebo přelom březen a duben. Už jsem chtěla jet loni, ale utekly nám letenky, tak jsme jeli na Mauritius a teď bych ráda konečně Mexico. Jen jsem se bohužel při bližším sledování informací dozvěděla o Sargassu. Vím, že se to špatně určuje, ale zajímalo by mne, jak to probíhalo v letošním roce. Všude se píše většinou sezóna Sargassu od dubna či června do srpna, ale dle recenzí na googlu se dočítám, že to bylo špatné už i v únoru a dokonce i právě na Holboxu, kde by dle jiných článků Sargass být víceméně neměl, jelikož je to na severu, ale asi to tak úplně není. Nevadí mi, když bude sem tam a nebo se bude dát popojít, kde by nebyl, ale aby to nebylo všude a zasmrádlé, že by se nedalo vůbec koupat. Myslela jsem právě, že bychom pobyt u moře zvolili spíš El Cuyo a Holbox, ale teď nevím, zda to tedy není i tam. Raději bych jela až koncem března, na tom severu bývá do února ještě větrno a chladněji. Loni když jsem sledovala počasí v Tulumu v únoru, tak mi to moc teplé taky nepřipadalo. Jsme zvyklý pobývat v tropech a máme rádi teplotu moře kolem 28/30C, kolem 22/24C mi to přijde dost studené, zvlášť když se k tomu přidá vítr. Na památky asi dobrý, ale to mi to horko zas až tolik taky nevadí. No tak bych ráda znala tvé zkušenosti se Sargassem na Holboxu a nebo i mezi Puerto Morelos a Tulumem / tam bychom se taky chvíli zdrželi/. Je to už i v průběhu února špatné, že by pak bylo jedno, zda pojedeme v ten nebo onen termín? Jeli bychom i na Bacalar a do Valladolid, památky, cenotes a tak, nechceme jen moře, ale když už tam pojedeme, tak aby to moře taky bylo. Půjčíme si na celou dobu auto. Máme s sebou dvě děti a mladou babičku, jsme zvyklý cestovat přes 20 let Asie, Afrika atd. a tak postupně do toho vplouváme od miminek i s našimi dětmi. Přijde mi, že Mexico se nějak během Covidu a
    po něm stává dražší záležitostí, tak nevím, zda do toho vůbec jít, ale jeho krásy mě lákají. Je to zase trochu jiné než jinde. Dost mě tedy odrazují recenze na ty poplatky na plážích, nahaněče na nich, poplatky za parkování, zvýšené popl. za Cenotes. Dost se to pak ve 4 lidech prodraží a do toho ten Sargass. Budu ti vděčná za info. Ráda bych slyšela, že to v březnu, začátku dubna ještě není tak strašné, že se dá popojít a najít vstup do moře, ale dost fotek na Google Maps vypadají hrozně. V tom únoru se mi ukazovala denní teplota třeba jen kolem 25C a v noci i třeba 17-13 C, to mi přišlo hrozně málo. Jaká je v reálu v
    tvá zkušenost? Mě nevadí teploty kolem 30C přes den a v noci ideál minimálně 20C, ideál 25C. Tak proto mi přijde konec března lepší. I jsem četla, že leden a únor je víc narvaný turisty ze severu Ameriky. Ten studentský festival Spring Break má být 25.2-4.3, tak by to koncem března mohlo být už víc v klidu, ale zase jsou tam Velikonoce, tak si člověk taky nevybere, ale alespoň bychom měli 2 dny dovolené k dobru. Chceme jet tak na 17 dní. Přesouvali bychom se zhruba po 3 dnech např. 2 dny Puero Morelos, 3 dny Chemuyil, 3 dny Bacalar, 2 dny Valladolid, 1 den Izamal, 3 dny El Cuyo, 3 dny Holbox, poslední den Puerto Morelos. Vím, že celkem bez Sargassu má být Isla Mujeres a Cozumel, ale s tím časem a přesuny na to moc nezbývá čas. Kdyby náhodou na denní výlet je lepší Cozumel? Rádi šnorchlujeme, doporučila bys místo? Hezky to vypadá na výletě na Cozumelu z pláže Palancar na Playa Cielo, ale je to tedy taky dost drahé. Nevíš o něčem, kde by to bylo pěkné rovnou z pláže? Četla jsem, že by to mělo být prima rovnou v Puerto Morelos, ale jestli tam bude ten Sargass, tak to asi nepůjde. V Akumalu naháněčům na želvy taky platit nechceme, je to dost hrůza, co z toho dělají, chudáci želvy. Navíc to známe i z jiných destinací jako jsou např. Filipíny , kde to není taková masovka a dá se to ještě tak nějak přirozeně při šnorchlování náhodně. Díky za jakékoliv rady Markéta

    1. avatar
      Kateřina Balnarová says:

      Ahoj Markéto. Budu se snažit na vše postupně odpovědět.

      Do Mexika určitě jeďte, je tam krásně a je tam pohoda 🙂

      1. počasí a sargasso – ja byla v Mexika od ledna 2021 do července 2022, takže mohu porovnat ty dva roky – v roce 2021 mi přijde, že bylo fakt krásně a sargasso přišlo až snad někdy v květnu nebo červnu..a tento rok je fakt, že někdy na začátku roku jsme měli asi týden nebo dva, kdy zničeno nic přišlo sargasso, ale pak zase odešlo a byla nádherná pláž. A potom si myslím, že to začlo až tak v dubnu? Nejsem si úplně jistá, ale zase..bylo třeba jeden den sargasso a druhý den nádherná čistá pláž..nebo týden krásně a pak pár dnů sargasso. Takže je to asi těžko říct, jak bude zrovna v tom vašem termínu. Ale..já si myslím, že se prostě přizpůsobíte – pokud dojedete někde do Tulum, Playa del Carmen a bude sargasso, tak půjdete do cenotes – je jich tam spousta a vyberete nějaké levnější, třeba Cenote Azul bylo super. Nebo v Tulumu jsou ruiny, ty jsou taky skvělé. Myslím, že byste museli mít obrovskou smůlu, aby po celou dobu vašeho pobytu nebyla krásná pláž..Jinak pokud budete v Playa del Carmen, nechodte na plaze v centru – je to plné turistu a hrůza..bezte směrem Calle 60 az po Playa Punta Esmeralda, tam je to nádhera. Nebo pak na druhé strane na Playacar.
      Pocasi – zima mi byla akorát listopad a prosinec – to bylo někdy kolem 20-25 😀 Jinak to od ledna pod 30-40 nikdy neslo…samozrejme Yucatan – pokud pojedete dale jako Chiapas tak tam uz je chladněji. Ono někdy teploměr ukazoval třeba 30, ale pocitově to bylo 35 – je tam velká vlhkost, takže pocitově je vám mnohem větší vedro, než treba když je u nas v cr 30 – pokud jste byli v Asii, tak je to podobne.
      2. Holbox – má většinou krásné plaze bez Sargassa, ale vzpomínám si, ze nějakou dobu tento rok tam sargasso taky bylo..byt vámi tak si proste před tím, než tam pojedete zjistim, jak to tam vypadá..pokud mate v planu Valladolid a okoli, tak si myslím, ze není problem ten plan nějak přizpůsobit. Ale pravé na Holbox jezdi všichni v době, kdy je na pobřeží sargasso, takže za me by to melo byt vpohode. Poslu pak ještě odkaz na Facebook na sledování sargassa.
      3. Cozumel – jedna strana Cozumelu nema nikdy sargasso, takze zase je to fajn reseni. v pripade, ze se nedá jinde koupat. Cozumel je úplně neco jiného než Holbox – Holbox je takovy relaxacni raj, Cozumel je spis město a je fajn si tam půjčit skútr (ikdyz vy jste velká rodina, tak spise auto) a projet si to severní pobřeží – je tam krásná příroda a ano, jezdi se tam potápět a snorchlovat. Vim, ze výlety na to EL Cielo vycházely z Playa del Carmen na asi 700 pesos na osobu. Ja se byla na Cozumelu potápět a bylo to super.
      4. Ceny – problemem je, ze do Mexika jezdi spousta Američanů a lidi z Evropy, kteri maji peníze a kvůli nich se meni trh – například taxi normální cena je 30 pesos coz je asi dolar a pul a Američanům to přijde strašně levné, takže nechají taxikáři 20 dolaru – taxikáři potom po každém cizinci chcou 20 dolaru. A to se deje všude ve všech odvětvích – takže se nenechte obrat, nechodte do úplně turistických mist, vybírejte plaze, kde se neplati -napriklad ty zelvy v Akumalu jsou blbost – zaplatíte vstup, pak si musíte zaplatit lehátka a pak si musíte zaplatit tour na zelvy, sami tam nesmíte. No proste blbost. Ale je tam spousta super mist, kde je to cenově normální – třeba ty plaze v Playa del Carmen, jak jsem zmiňovala. Tulum nevím, ten se mi vůbec nelíbí..v Cancunu jsou taky nádherné plaze – ty krásné tyrkysove..ale jinak Cancun je škaredy jako město, nic tam není. V Puerto Morelos je to taky fajn. Ja mam nejraději tu veřejnou plaz v Playa – mate za zady džunglí, žádné hotely, žádné turisty..:) Pokud si půjčíte auto, tak si to určitě projedte – to pobřeží a určitě najdete vice krásných mist, kde nemusíte platit.

      Tak doufám, ze vám to trochu pomuze. Jinak tady se da sledovat situace sargassa:
      https://www.facebook.com/RedSargazo
      Davaji tam vzdy mapu a jak to kde vypadá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *