Chcete cestovat a poznat svět trochu jinak, než jen z lehátka z pláže nebo drinku u bazénu? Rádi byste se dostali blíže místním kulturám a poznali opravdový život místních obyvatel? Pohráváte si s myšlenkou vyjet s co nejnižšími náklady do zahraničí, získat nové zkušenosti a u toho se třeba naučit cizí jazyk? Seznámit se s lidmi z celého světa? Pak je cestování s Workaway to pravé pro vás.


Obsah:

  1. Co je Workaway?
  2. Proč cestovat s Workaway?
  3. Jak to funguje?
    1. Registrace
    2. Vyhledávání projektů
    3. Profily hostitelů
    4. Kontaktování hostitelů
  4. Na co si dát pozor!
  5. Moje zkušenosti s Workaway
    1. Makáme ve Francii
    2. Raj v mexické džungli
    3. Potápění s Workaway

Co je Workaway?

Workaway je portálem, který vám umožní odcestovat s co nejnižšími náklady kamkoli do světa výměnou za pár hodin práce denně.

Narozdíl od dobrovolnictví zprostředkovaného agenturami a dobrovolnickými organizacemi, je cestování s Workaway na vlastní pěst a více neformální. Dobrovolník (workawayer) je v přímém kontaktu s hostitelem (host). Pokud se rozhodnete pro cestování s Workaway, sami si na portále vyberete, co přesně by se vám líbilo dělat, jak dlouho byste chtěli zůstat, jaký druh bydlení a stravy vám vyhovuje a jste v přímém kontaktu s hostitelem. Letenky, pojištění a víza si zařizujete sami.

Ve většině případů budete pracovat 4-5 hodin denně a 5 dní v týdnu výměnou za bezplatné ubytování a jídlo. Ve volném čase pak cestujete po okolí a poznáváte nová místa. Není to úžasné?

Stavět školy v Africe???

Volunteering neboli dobrovolnictví už dnes neznamená jen stavět školy v Africe. V posledních pár letech dostalo dobrovolnictví nový rozměr – právě díky projektům jako je Workaway, je dobrovolnická práce velmi přístupná a ideální na nízkonákladové cestování.

Práce na farmě v Kanadě, jazyková výměna a výpomoc v hostelu v Kolumbii, pomoc u projektu v Albánii, práce v plážovém baru na Jamajce, ochrana životního prostředí na Kostarice, art projekt na severu Španělska…

To je jen špetka toho, co na mě vyskočila, když jsem otevřela stránku Workaway.

Proč cestovat s Workaway?

  • ušetříte spoustu peněz výměnou za nezapomenutelné zážitky
  • naučíte se něco nového – můžete hledat práci v oboru, který vás samotné zajímá
  • naučíte se /zdokonalíte se v cizím jazyce
  • poznáte skvělé lidi z celého světa
  • dostanete se blíže místním obyvatelům
  • budete mít dobrý pocit z toho, že někde pomáháte…

Jak to funguje?

1. Registrace

Nejdříve se musíte registrovat na webu Workaway – chcete se registrovat jako dobrovolník, tedy workawayer. Při registraci je třeba zaplatit poplatek za roční členství – je to jediný poplatek, který budete platit. Členství vám vydrží rok a můžete cestovat kolikrát se vám zachce a kamkoli.

Pokud cestujete v páru nebo s kamarádem, vyberete si první možnost – takto jsem byla já před pár lety s kamarádkou ve Francii a tento rok v Mexiku. Pokud cestujete na vlastní pěst, půjdete pro druhou možnost.

Po zaplacení si vyplníte svůj profil – svoje záliby, zkušenosti, co vás baví, co se chcete naučit, co můžete nabídnout, atd. Nahrajete fotku a počkáte na kontrolu a potvrzení profilu.

2. Vyhledávání projektů

Jakmile máte profil schválený, můžete kontaktovat hostitele. (Nabídky lze projíždět i bez registrace). Vyhledávat můžete podle různých filtrů:

  • destinace – země, region, město
  • keywords – potápění, práce na farmě, hlídání dětí, příroda, hostel…
  • last minute nabídky
  • with feedback!!! – neboli s recenzemi – velmi doporučuji vždy zatrhnout tuto možnost!!!
  • typ ubytování, práce, nedávno aktualizované profily, atd.

3. Profily hostitelů

Jakmile narazíte na nabídku, která se vám líbí, můžete si ji přidat do svého přehledu – Add to my host list – nebo hostitele přímo kontaktovat.

Než hostitele kontaktujete, pročtěte si pečlivě celý profil:

→ Ujistěte se, že je daný projekt dostupný v době, kdy se chystáte vyjet. To se dozvíte v kalendáři:

Co se od vás očekává – Pokud se jedná o práci na stavbě nebo na farmě a vy nejste úplně manuálně zruční a nemáte chuť se něco nového přiučit, asi to nebude to pravé pro vás. Nabídek je spousta, hledejte to, co by vás opravdu bavilo.

→ Ujistěte se, že souhlasíte se všemi podmínkami. Někteří hostitelé od vás budou očekávat pomoc 5 hodin, 6 dní v týdnu. Jiní pouze 4 hodiny a to od pondělí do pátku. Některé nabídky nabízí ubytování ve stanech, jiné mají speciální apartmány nebo pokoje pro dobrovolníky. Ve většině případů dostane stravu nebo alespoň jedno jídlo denně zdarma, nabídky se ale mohou lišit. Strava zdarma není pravidlem.

→ Nakonec bych z vlastní zkušenosti doporučila kontaktovat jen ty projekty, které mají dostatek pozitivních recenzí. Dobře fungující projekty nemají o recenze nouzi a vy si chcete být jistí, že dostanete to, co se na profilu nabízí.

4. Kontaktování hostitelů

Jakmile jste si vybrali projekt nebo nabídku, která se vám líbí, neváhejte a kontaktujte hostitele. V profilu klikněte na „contact“ a pošlete hostiteli email. Místo hromadných emailů doporučuji psát každému hostiteli osobní email – řekněte něco málo o sobě a proč vás nabídka zaujala. Zeptejte se, zda jsou ve vámi požadovaných datech dostupní. Ujistěte se, že vám bude poskytnuto ubytování, jídlo a pracovat budete v daných hodinách.

Může se stát, že se vám nikdo neozve nebo vás naopak odmítnou. Mě se to stalo několikrát, nic si z toho nedělejte. Je lepší kontaktovat více projektů a něco si určitě najdete.

Většinou to bývá tak, že si s hostiteli vyměníte telefonní čísla a komunikujete dále přes WhatsApp nebo osobní email.

Na co si dát pozor!

Čtěte recenze! Jak už jsem se zmiňovala, hledejte profily, které už mají dostatek recenzí. Já před pár lety vyrazila pracovat s kamarádkou do Francie na zámek, který podle fotek a popisu vypadal pohádkově, ale ve skutečnosti jsme makaly v neskutečných podmínkách někde na konci světa. Zážitky nám sice nikdo nevezme, ale mohly jsme si dát větší pozor a vybrat něco s dobrým ohlasem.

→ Chcete se skamarádit a seznámit s jinými dobrovolníky? Ujistěte se, že vámi vybraný projekt bere více lidí najednou – My takto pracovaly v džungli v Mexiku s dalšími 10 lidmi a bylo to úžasné.

→ Pokud cestujete sami, nedávejte si sraz s hostiteli někde mimo civilizaci. S hostitelem si můžete klidně zavolal přes skype nebo WhatsApp a ujistit se, že vám sedí. Prostě použijte svůj selský rozum. Asi tak.

Kulturní šok – nezáleží, jestli budete cestovat po Evropě nebo vyjedete někam dále – Jiná země, jiné mravy. Místo, které se líbilo jednomu člověku, nemusí sedět vám.

Pokud se vám i po pár dnech místo nezdá, nevadí. Nejste ničím vázáni. Můžete si dát pár dnů v hostelu a mezitím najít jinou nabídku. Nebo si procestovat okolí a rozmyslet se, co dále. To je na práci s Workaway super. Máte volnost si to zařídit, jak vám to vyhovuje.

Moje zkušenosti s Workaway

První se s vámi podělím o tu horší zkušenost..Byl to jeden z těch zážitků, na který po letech se smíchem vzpomínáte..

Makáme ve Francii

S Workaway jsem vyjela poprvé v roce 2015 se svoji kámoškou Naty do Francie. Obě jsme v té době francouzštinu studovaly, byly jsme ve Francii na stáži, já navíc měla za sebou léto jako Au-pair na Korsice. Francie byla tedy jasná volba.

Na Workaway jsme narazily úplně náhodou. Netušily jsme, na co si dát pozor. Prostě jsme se do toho pustily po hlavě. Vybraly jsme si pomoc na zámku v Bretani. Nevím, jestli jsme se viděly jako zámecké paní nebo co nás k tomu vedlo. Měla tato nabídka recenze? Líbila se nám lokalita? Těžko říct. Byl to ale zážitek.

Náš hostitel nás po nekonečném čekání vyzvedl na nádraží, ve městě, které dodnes nevím, jak se vyslovuje. Naskočily jsme do auta a nestačily jsme se divit. Vezl nás někam do polí, mimo město, dokonce i mimo vesnici. Náš zámek byl opravdu „in the middle of nowhere“.

Cítila jsem se jako děvečka a čeledín v jednom. A opravář, servírka, uklízečka, popelář, chůva..

Dodnes si pamatuji tu kosu, musel být asi březen, kdy jsme v dešti lítaly po poli a sbíraly větve a kameny. Jindy jsme lozily po kolenách a čistily koberce od skvrn a plísně. Přes pole, kde se pásly krávy, jsme tahaly těžké popelnice do vedlejší vesnice, protože na náš konec světa popeláři nejezdili. Z bazénu jsme lovily mrtvé krysy. Prostě takové ty práce, které raději necháte někomu jinému.

Já jsem za tuto zkušenost vděčná a jen se nad tím směju..kamarádka Naty už ale méně. Na otázku, co ji napadne, když se řekne Workaway v Brélidy, mi odpověděla: „Utrpění, zlost, čištění bazénu.“ I takovéto zážitky můžete mít, ale aspoň budete mít na co vzpomínat. Haha.

Ráj v mexické džungli

Moje druhá zkušenost už byla úplně o něčem jiném. S kamarádkou Nikol jsme se vydaly na začátku tohoto roku do Mexika. Měly jsme v plánu 2 měsíce cestovat a do toho dělat nějaká ta Workaway.

První Workaway jsme si našly v mexické džungli:

This is a project in which we are forming a healing center where we can connect with nature and in the future achieve a beautiful community of friends who share the same intention and connection with the Pacha (Pachamama, mother earth).

Jak si můžete všimnout na fotce – projekt má hodnocení 100%, 64 recenzí, a rychle odpovídají na emaily.

Tento projekt v džungli bylo to nejlepší, co nás na našem cestování po Mexiku mohlo potkat. Se skupinkou asi 10 lidí jsme bydleli v nádherné přírodě v džungli , daleko od všech internetů a sociálních sítí..s hmyzem, opičkami, ale také jaguáry a pumami.

Brzy ráno jsem se budila za vřískání papoušků, cvičila jógu ve spirituálně zasvěceném „domečku/stanu“. Poté jsme všichni dobrovolníci společně snídali, pili kávu a svět byl jakoby covid vůbec neexistoval. V 9 hodin jsme se sešly s Porfim, našim mexickým stavbyvedoucím a vrhli jsme se do výstavby domu. Práce byla manuální – tahali jsme kameny, dřevo, natírali trámy, brousili větve, z listů dělali střechu.

Nenudili jsme se. Práce byla po většinu času zajímavá a rychle nám to utíkalo. (Pokud jsme teda nemusely s Nikol tahat mega těžké kameny z džungle).

Ve 14 hodin jsme všichni zasedly ke společnému obědu a zbytek dne buď relaxovali, povídali si, chodili plavat do „cenote“ neboli podzemního jezírka. Občas jsme se vydali na pláž nebo nakoupit do města. O víkendech jsme cestovali po okolí. Byl to ráj.

Žili jsme v přírodě, bez elektřiny. Sprchovali se v ledové vodě ze studny, vyháněli komáry ze stanu, jedli společně u velkého stolu, chodili spát po setmění.

Život v džungli byl strašně jednoduchý a léčivý.

Po 3 týdnech práce jsme dokonce měli možnost se zdarma účastnit Ayahuascy – lidé, kterým celý projekt v džungli patří, pořádají Ayahuasca ceremonies a různé další retreaty. O Ayahuasce se rozepíšu v jiném článku.

Seznámili jsme se se skvělými lidmi z celého světa, procvičily si španělštinu, naučily se, jak se staví dům v džungli, našly trochu toho vnitřního klidu a získaly nezapomenutelné zážitky.

Potápění s Workaway

Naše další zkušenost s Workaway byla trochu netradiční, ale stejně skvělá. Udělaly jsme si potápěčskou licenci!!!

Na stránkách Workaway jsme narazily na nabídku, kde potápěčská škola nabízela možnost „Internship“ neboli stáže – za lepší cenu máte možnost udělat si potápěčské kurzy nebo se jít potápět for fun, pokud potápěcí licence máte.

Měli jsme ubytování v apartmánu zdarma, v Playa Del Carmen (kde momentálně i bydlím). S terasou s dech beroucím výhledem na oceán. S velkou kuchyní. S úžasnými lidmi a super hostitelem. Měli jsme dva dny v týdnu pracovat..ve finále jsme v apartmánu zůstaly o dva týdny déle a pracovali za celý náš pobyt asi jen 20 minut.

Jestli stále váháte, jestli se na cestování s Workaway vydat, poslechněte mě a běžte do toho. Pokud se necítíte na to cestovat sami, vezměte s sebou partnera nebo kamaráda..Vážně to za to stojí.

Pokud máte nějaké dotazy, nebojte se mi napsat. Pokud jste v Mexiku, ozvěte se mi a dáme kafe/drink. Přeji veselé cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *