Zákazy, lockdown, karanténa? Práce z domu? Nebo dokonce pracovní vyhoření?! Říká vám to něco? Máte pocit, že už to takto dále nedáte? Cítíte, že se za chvíli zblázníte? Nejste v tom sami.

Než se svět obrátil vzhůru nohama, neměla jsem si na co stěžovat – přestěhovala jsem se k moři, dělala práci, co měla bavila, chodila jsem na CrossFit, s kolegyní jsme surfovaly, jezdily na výlety na motorkách..prostě život byl fajn. Pak nám ale na konci ledna zrušili školu, najeli jsme na výuku online a postupně se celý svět začal měnit..

Má kamarádka zůstala uvězněna v Thajsku. Přišel lockdown, karanténa, vyučování online. Nha Trang se přeměnil na město duchů. Z domu, v kterém jsem bydlela, se vystěhovali všichni nájemníci a já zůstala úplně sama. V malém apartmánu, ze kterého jsem sledovala, jak se sousedi přes ulici přizabíjí nožem. Jediným společníkem mi byli moji milovaní švábi a ještěrky. Ze začátku to bylo v pohodě, bylo to něco nového a já věřila, že se vše brzy vrátí do normálu. Ale nevrátilo.

I když jsem introvert a miluji být sama, život v karanténě pro mě začal být strašně těžký.

Chodila jsem spát dlouho po půlnoci. Ráno jsem nemohla vstát, děsila mě myšlenka dalšího dne stráveného mezi čtyřmi zdmi. Za počítačem.

Na čas mě vtáhla černá díra jménem Facebook a Instagram. Kdykoli jsem se cítila osaměla, šáhla jsem po mobilu a dívala se na vtipná videa s domácími mazlíčky. Uklidňovalo mě to a dokázalo rozesmát. Nikdy předtím jsem tohle nedělala.

Začala jsem si každý den pročítat Facebookové skupiny (aneb jediné místo, kde získáte zprávy jako cizinec žijící ve Vietnamu), abych byla v obraze, jak to s virem ve Vietnamu vypadá. Během týdne jsem se dostala do stavu zoufalství, že dostanu covid a zavřou mě do karantény.  Nebála jsem se viru, ale toho, že mě odvedou někam, kde nemluví anglicky, budu měsíc zavřená na nějaké vojenské základně bez jakéhokoli kontaktu s okolím. Vietnam měl poněkud přísnější opatření než třeba Evropa (více ve článku zde).

Nejhorší to pro mě bylo s teenagery. Měla jsem ve třídě 20 studentů, které jsem nikdy předtím neučila a kteří se mnou během výuky skoro vůbec nekomunikovali. Ani jeden si nezapl webkameru a mikrofon používali málokdy – mluvila jsem tedy do voidu, do prázdna. Žádný feedback, žádné reakce..Proč? Řeknou vám, že se stydí.

Dávala jsem do toho maximum (což byla chyba) a uvnitř mě to jen sžíralo. Dostalo se to do stavu, kdy jsem se vůbec nechtěla vrátit do třídy a znova učit.

1. Omezte sledování zpráv

Berete ráno u kávy automaticky mobil do ruky a sledujete, co že se nového přes noc událo? Sedáte do auta a zapínáte radio, kde se na vás valí jedna zpráva za druhou? Že si večerní sledování televize bez zpráv nedokážete představit? A uvažovali jste někdy, jak se u sledování zpráv cítíte? Jaký to má na vaše tělo vliv? Cítíte se klidní, zrelaxovaní nebo naopak ve stresu, naštvaní, smutní, frustrovaní?

Media nám ukazují pouze to, co chtějí, ať vidíme. Mnohdy jsou zprávy irelevantní, zavádějící nebo nepravdivé. Špatné zprávy se šíří lépe než dobré.

Co dělám já? Pamatujete si na můj stav zoufalství, kterým jsem prošla během karantény? Po týdnu jsem přestala zprávy sledovat úplně a cítila jsem se o sto procent lépe.

Nejvíce informací o dění ve světě a o věcech, které mě zajímají, získávám posloucháním podcastů – Od rozhovorů s odborníky, se slavnými lidmi, po seberozvoj, meditaci, online podnikání, sport..Pokud umíte anglicky, najdete dnes podcasty na cokoli vás zajímá.  Také je super slyšet příběhy různých lidí, uvědomit si, jaké rozdílné nebo naopak podobné reality prožíváme. Seznam mých oblíbených podcast najdete na konci článku. Musím říct, že mi to otevřelo oči v mnoha směrech.

Věřte tomu nebo ne, ale většina úspěšných lidí, s kterými jsem rozhovory poslouchala vám řeknou, že se na zprávy nedívají. Ví moc dobře, jaký negativní efekt to na lidské tělo má. Pamatuji si jednoho podnikatele, který řekl, že si každý den na 5 minut otevře prohlížeč a jen si čte headlines – novinové titulky a podle toho si udělá o dění ve světě svůj obrázek.

2. Omezte sociální média – nevysedávejte na Facebooku/ Instragramu

Tahle rada trochu souvisí s tou předchozí. Facebook, Instagram, TikTok, Twitter.. všechny tyto platformy jsou řízeny hrstkou lidí, kteří doslova ovládají svět – Pokud máte Netflix, koukněte se na dokument The Socila Dilemma  – je to neskutečné. Lidé, kteří se podíleli na vzniku a fungování sociálních sítí vám vysvětlí, jak tyto platformy ovládají a ničí lidstvo. Dozvíte se, proč je většina lidi závislá na  Facebooku a proč je tak těžké dát mobil z ruky.

Rituály

Každý úspěšný člověk a většina self-help knih se zmiňuje o takzvaných ranních a večerních rituálech. Jsou to věci, které děláte automaticky a vědomě každé ráno a každý večer.

Každý máme ráno asi trochu jiné: Možná si hned po probuzení nazouváte tenisky a jdete běhat, vytahujete podložku na jógu a cvičíte asány, meditujete, hledáte vodítko a jdete vyvenčit psa, chystáte rodině snídani.. Nebo to u vás vypadá úplně jinak, po pátém zazvonění budíku se valíte z postele, rychle do sebe hodíte kafe, vezete děti do školy (pokud zrovna je) a letíte do práce. Večer třeba zase usínáte u televize nebo s mobilem v ruce. No nebojte, nejste jediní, ale jde to i jinak.

Ukážu vám pár věcí, které dělám já a moc mi pomohly. Existuje mnoho jiných rituálů, ale třeba se něčím inspirujete:

3. Vstaňte brzy

Vstaňte ráno dříve, než musíte. Dejte si budík třeba jen o 10 minut dříve, než normálně vstáváte. Ideálně si dopřejte hodinu sami pro sebe. Vstáváte už tak brzy do práce? Bežte si večer dříve lehnout.

4. Čas pro sebe po probuzení

Díky dřívějšímu vstávání si dopřejete nejen extra čas pro sebe, ale také prostor připravit se na realitu dalšího dne. Mnoho z nás je hned po probuzení bombardováno stresem okolí – ať už ze zpráv a sociálních sítí, které hned po ránu konzumujeme, nebo povinnostmi a stresem, které na nás ten den čekají.

5. Ranní a večerní afirmace

]Afirmace jsou pozitivní myšlenky podporující důvěru v sama sebe a pozitivní myšlení. Kde tedy k takovým pozitivním myšlenkám ráno chodit? Stáhněte si zdarma mé ranní afirmace tady a hned ráno po probuzení je poslouchejte. Můžete si u toho chystat kávu nebo cokoli jiného a jen to podvědomě vnímat. Na mě to působí neskutečně – donutíte tak svou mysl nastavit se na pozitivní přístup k celému dni.

6. Gratitude journal

Každé ráno si sedněte s tužkou a papírem a napište si alespoň 3 věci, za které jste zrovna vděčni – Začněte úplně tím nejzákladnějším – Jste naživu? No asi ano. Super. Číslo jedna: Jsem vděčná za další den v tomto životě. Jste relativně zdraví? Číslo dva: Jsem vděčná za své zdravé tělo, mysl, ducha..Máte kde bydlet? Co jíst? Pitnou vodu? Všechny tyto věci vám možná budou připadat jako triviální, ale vězte, že nejsou. Až 11 procent světové populace nemá přístup k pitné vodě.

Když se budete radovat z maličkostí, věcí, které berete jako samozřejmost, začnete se na svůj život dívat úplně jinak. Mluvím z vlastní zkušenosti.

7. Meditace

Meditace je něco jako workout pro vaši mysl. Není jednoduché jen tak v klidu sedět. Na nic nemyslet. Nechat svou mysl volně plout. Já nejsem v meditacích zatím žádný expert, ale nějaký ten pátek se jim věnuji. Během karantény jsem meditovala guided = vedené meditace, kde si představujete sami sebe někde jinde – ať už v přírodě, s milovanou osobou, ve vesmíru..Bylo to pro mě osvobozující dostat se aspoň takto někam mimo. Dnes medituji kdykoli během dne mám čas a potřebuji přestat myslet.

Jay Shetty – guided meditation na YouTube – Jay je úžasný člověk – možná znáte jeho inspirativní podcast nebo videa. Je autorem mnoha guided mediations, vše bohužel jen v angličtině.

Deepak Chopra a jeho kurzy a meditace – má jich mnoho volně na YouTube nebo si můžete stáhnout jeho aplikaci, kde mnohdy nabízí meditace zdarma. Meditace jsou anglicky a něco i španělsky.

Insight Timer – aplikace, ve které si můžete navolit i češtinu. Používám ji už dva roky a musím více než doporučit.

8. Ráno a večer bez mobilu

Hodinu před spaním si přepínám mobil do režimu letadlo a ráno jej aktivuji zase minimálně hodinu po probuzení. Je to úžasně osvobozující. Nemusíte své tělo a mysl stresovat děním okolního světa a v klidu se věnujete sami sobě.

9. Pohyb

Je jedno jestli se půjdete projít do obchodu, do lesa, zatančíte si, zaběháte si nebo si dáte pořádně do těla nějakým workoutem. Vaše tělo pohyb potřebuje. Rozproudí se vám tak po těle energie a budete se cítit mnohem lépe. Pro mě je pohyb základem každého dne. Pokud se pár dní nehýbu, cítím se hrozně. Asi to na vás  bude působit stejně.

Nejde o to, co děláte, ale dopřejte svému tělu pohyb. Klidně jen 10 minut.

10. Věnujte se něčemu, co vás baví a nabíjí energií

Posledním mým tipem bude něco, s čím sama bojuji. Jsem workoholik a jsem na sebe většinou dost tvrdá. I když mám volno, věnuji se většinou mým projektům, stránkám a hlavu si čistím ve fitku. Pohyb je většinou mojí odměnou, ale snažím se hledat více malých věcí, které mě dělají šťastnou. Momentálně maluji..Najděte si něco, u čeho si dobijete baterky a věnujte se tomu co nejčastěji.

Vyberte si klidně jen jednu věc, které se budete v následující dnech věnovat.

Doufám, že vám některý z tipů pomohl. Pokud vám chybí trochu motivace, přečtěte si můj nedávný článek, ve kterém sdílím své pocity o tom, jak žít svůj život.

Tipy na podcast v angličtině:

Yoga Girl – Rachel žije se svojí rodinou an karibském ostrově Aruba. Sama vybudovala hned několik úspěšných byznysů (to zní v češtině fakt hrozně), pomáhá lidem z celého světa, ale hlavně je velmi autentickou osobou. Najdete u ní inspirující příběhy a rozhovory.

The Ikonns – Mimi a Alex se stali velmi  úspěšnými podnikateli doslova od nuly. Jejich zajímavou cestu a mnoho rozhovorů se slavnými lidmi si poslechnete v jejich podcast nebo na YouTube.

Jay Shetty – již dříve zmiňovaný Jay. Najdete u něj mnoho tipů a inspirace do života.

Armchair Expert – určitě mnoho z vás zná amerického herce Dax Shepard a jeho manželku Kristen Bell (alias Veronica Mars). Dax má své podcast, do kterého si zve všemožné hvězdy a slavné lidi. Moc doporučuji. Pokud stejně jako já milujete Gilmorky, poslechněte si epizodu s Lauren Graham alias Lorelai Gilmore.

Plant Proof – Simon Hill a jeho podcast o veganství. Pokud se zajímáte o rostlinnou stravu tak tohle je zatím nejlepší zdroj informací, který jsem našla. Simon si zve experty z různých odvětví z celého světa. Velmi informativní a inspirativní.

Shameless Sex Podcast –  velmi zajímavé rozhovory o sexu a vztazích  🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *