Budu upřímná a přiznám se vám, že jsem se dostala k učitelce angličtiny vlastně úplně náhodou. Po letech strávených ve školních lavicích mě kariéra učitele absolutně nelákala. Chtěla jsem cestovat, poznávat nová místa a učit se nové jazyky. Tehdy mě vůbec nenapadlo, jak se má touha po dobrodružství a láska k jazykům dají krásně skloubit dohromady.

Jsem na svou cestu do světa strašně hrdá. Myslím na tu cestu učitelskou. Ve svém okolí jsem neměla nikoho, kdo by se takto vydal do zahraničí. Nikdo mě nevedl za ruku a neukázal, jak se vlastně věci mají. Pokud jste na tom podobně, jako tehdy já, moc ráda vám pomůžu. Nejsem sice žádný expert, ale myslím, že jsem si za ty roky posbírala dost zkušeností a o ně se teď s vámi podělím.

Než se do toho pustíte

Než si řekneme něco o učitelských kurzech a školách, chtěla bych zmínit pár věcí. Ne každý by měl být učitelem / lektorem. Určitě si sami vybavíte pár skvělých učitelů ze školy, kteří to v sobě prostě měli. A pak najdete nějakého, se kterým ty hodiny byly utrpení.

Proč to říkám..Pokud umíte skvěle jazyk, ale s vyučováním nemáte žádné zkušenosti, zkuste si to učení nejprve nanečisto. Možná vám to bude znít jako blbost, ale sežeňte si někoho z rodiny nebo přátel a zkuste si udělat takovou mini hodinu. Samozřejmě to není to stejné, jako být ve třídě s opravdovými studenty, ale aspoň si uděláte obrázek. Nebo se do toho pusťte naplno jako já a sežeňte si nějaký tutoring, doučování..

Jak to všechno začalo..

Ještě při studiu francouzštiny na vysoké škole jsem začala učit angličtinu a češtinu cizince (hlavně tedy Korejce) žijící v Ostravě. Byla to skvělá zkušenost. Učila jsem jak děti, tak maminky a ze začátku mi to dalo docela zabrat. Moje děti chodily většinou do First International School of Ostrava a z materiálů, které si nosily domů, jsem čerpala informace.

Zjistila jsem, že děti se učí angličtinu trochu jinak, než jsme se ji učili my. 

Nepřekládají do svého rodného jazyka. Číst a psát se učily metodou Jolly Phonics – je to stejná metoda, kterou používají rodilí mluvčí, když se učí číst a psát. Já si objednala učitelský návod Jolly Phonics a na Internetu hledala a studovala, jak učit angličtinu cizince.

Za těch asi 5 let jsem si kolem sebe vytvořila komunitu korejců, domů nosila maki a všemožné korejské speciality a hlavně se víc a víc seznamovala s technikami a metodami, jak učit angličtinu cizince.

Po výšce jsem si dala s angličtinou trochu pauzu a trávila nějaký čas na Korsice. Uvědomila jsem si, že mi učení chybí a hledala cestu dál. Odjela jsem na rok do Anglie, kde jsem pracovala jako servírka a ve volném čase studovala v knihovně a hledala způsob, jak žít v zahraničí a učit angličtinu.

Mezinárodní učitelský kurz TEFL

Já svůj TEFL kurz dělala ve Španělsku – v Malaze. Po návratu z Anglie jsem nějak narazila na TEFL kurzy, zjistila jsem, že se dá udělat jeden v Praze, ale mě to prostě táhlo dál. Poslala jsem přihlášku do TEFL in Spain, prošla pohovorem a bylo. Vydala jsem se na 3 měsíce do Španělska.

Samotný kurz trval buď měsíc – velmi intenzivní a náročný btw. Nebo se dal dělat jeden na více měsíců. Já jela ten intenzivní a měla jsem opravdu co dělat, abych to přežila, haha. Během kurzu chodíte od pondělí do pátku do školy, kde se učíte věci jako fonetika, gramatika, metodika, ..prostě vše, co by měl učitel angličtiny vědět. Součástí normálního prezenčního kurzu je i praxe – musíte odučit několik hodin opravdové studenty (a musíte to udělat dobře, aby vás nechali projít).

Dostanete také na starost jednoho soukromého studenta, s kterým vypracováváte různé plány a portfolia. Navíc se učíte úplně nový jazyk. Mnoho vašich kolegů budou rodilí mluvčí, kteří mluví jen svým rodným jazykem a nemají ponětí o tom, jaké to je učit se cizí jazyk. Na konci kurzu musíte projít testy, odevzdat eseje a portfolia a zvládnout učitelskou praxi.

Možná jste si všimli, že se dají udělat i různé online kurzy..Nejsem si ale jistá, jak je to dnes s jejich uplatněním. Před covidem se na online kurzy dívalo trochu skrze prsty. Je ale možné, že se díky pandemie něco změnilo. Pokud vás online kurzy zajímají, koukněte na požadavky ESL jobs. Upřímně si ale nedokážu představit, jak by mě měl online kurz připravit na realitu ve třídě. Možná se pletu.

Jižní Amerika a Kolumbie

Mým původním plánem bylo zůstat ve Španělsku a najít si tam práci. Realita byla taková, že jsem si připadala jako bych se vrátila do Anglie – všude spousta důchodců a turistů z UK. Španělsko mám sice moc ráda, ale dost mě to odradilo. Hledala jsem větší exotiku.

Ještě ve Španělsku jsem se přihlásila do programu pro učitele angličtiny, který v té době vyhlásilo Kolumbijské Ministerstvo školství a vydala jsem se tak poprvé do Latinské Ameriky. Nejenže jsem si Kolumbii zamilovala, našla jsem také svou vášeň v učení a nasbírala spoustu zkušeností. V Kolumbii jsem učila ve třídách spolu s kolumbijskými učiteli. Měli jsme tak možnost od sebe odkoukat různé techniky a metody. Více o mé cestě do Kolumbie se dozvíte tady a o tom, jaké to je pracovat na kolumbijské škole, se dozvíte v tomto článku.

Pokud vás zajímá práce v jižní americe, můžete hledat na stránkách ESL cafe, nebo například kontrolovat nabídky od International House a British Council. Projděte si nabídky soukromých jazykových škol. Private schools budou platit více než public. Pár mých kolegů v Kolumbii zůstalo a našlo si práci na bilingvních private schools, kde byly platy také vyšší. Dále hledejte práci na akademiích, v jazykových centrech, atd.

Je třeba si dát pozor na víza – pokud si najdete práci předem, měla by vám škola vše vyřídit. Vydáte-li se do země s tím, že budete hledat práci až na místě, ujistěte se, že vám víza změní přímo v zemi a nebudete muset za hranice a zpět. Do Kolumbie dostanete turistická víza na 3 měsíce. Nám ale ministerstvo zajistilo speciální víza/ rezidenci, takže jsme nemuseli nic řešit.

Bude vám stačit plat? Ušetříte si něco? Zjistěte si, jak je v zemi a hlavně v místě, kde budete pracovat, draho. Je-li to turistická oblast, budou ceny nájmu a služeb vyšší. Bude vám stačit plat? Je třeba udělat si výzkum, než nějakou práci přijmete.

Jihovýchodní Asie a Vietnam

Po Kolumbii jsem strávila 2 roky ve Vietnamu – práci jsem našla ještě před odjezdem na některé z TEFL jobs websites a škola mi tím pádem zařídila víza. Ve Vietnamu jsem učila jak v jazykové škole/akademii, tak na státní základní škole. Byla to skvělá zkušenost. Pracovala jsem pro jednu z nejznámějších jazykových škol ve Vietnamu vůbec (ILA Vietnam). Od svých kolegů a studentů jsem se naučila maximum a posunula se ve své kariéře o několik stupínků výše. 

Ve Vietnamu si můžete jako učitel angličtiny (pokud jste cizinec) vydělat krásné peníze a žít pohodlným životem. Díky této práci jsem byla za poslední rok schopna žít v Mexiku, věnovat se svým osobním projektům a seberozvoji a uvědomit si, co chci od života dále. Něco málo o práci o práci ve Vietnamu zmiňuji v tomto článku.

Minulý rok se nebylo možno do Vietnamu kvůli covidu dostat a měli jsme velký nedostatek učitelů. Našla jsem ale pár nabídek na práci ve Vietnamu, je tedy možné, že se něco změnilo. Pár mých přátel učilo v Číně a Koreji a vím, že platy jsou tam taky krásné. Jestli se tam teď dostanete, nevím. Pracovní nabídky hledejte opět na stránkách ESL cafe, TEFLorg, International House a British Council.

Práce v Evropě

Učit angličtinu můžete samozřejmě i v Evropě. Jen musíte počítat s tím, že si nenašetříte tolik peněz jako v Asii nebo Jižní Americe, protože budete mít pravděpodobně vyšší náklady.

Digitálním nomádem a učit online

Další možností je stát se digitálním nomádem a učit angličtinu online. Opět máte více možností.

Můžete si vytvořit svůj profil na stránkách jako iTalki nebo Cambly a učit angličtinu takto. Existuje více škol, které zaměstnávají učitele online, ale mnohé z nich chtějí pouze native speakers.

  • Hledejte práci u jazykových škol, které nabízí výuku online.
  • Sežeňte si své klienty a učte přes Zoom.

ETSY shop

Nedávno jsem si otevřela nový obchod na ETSY, kde prodávám své „digital downloads“ – designy, které jsem vytvořila a vy si je můžete stáhnout do svého počítače a vytisknout. Obchod se teprve rozjíždí, ale najdete tam různé kalendáře, plány pro učitele, designy pro děti, gratitude journals a jiné. Třeba se vám něco zalíbí. Brzy přibudou nové designy. 🙂

Závěrem

Zaujala vás možnost učit angličtinu v zahraničí? Nebo jste dokonce ESL Teacher? Dejte mi vědět, ráda se seznámím s fellow teachers. Máte nějaké konkrétní otázky týkající se učení, cestování, života v zahraničí? Najdete mě na Facebooku, Instagramu nebo mi pošlete email na info@katerinabalnarova.cz

Pokud se angličtinu učíte, stáhněte su zdarma můj ebook Jak se efektivně učit angličtinu, aneb najděte si svou cestu k cizím jazykům.

Má dobrodružství v Kolumbii, Vietnamu a Mexiku můžete sledovat v článcích na blogu. 

Přeji krásný den 🙂

1 Comment

  1. […] Našla jsem si informace o TEFL a Celta kurzech, díky kterým bych opravdu angličtinu v zahraničí učit […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *