Psal se červenec roku 2017 a já se plná očekávání vydala na svou první cestu do Jižní Ameriky, do Kolumbie. Měla jsem čerstvě udělaný certifikát na výuku angličtiny cizinců (TEFL) a neměla absolutně žádné ponětí, co mě za oceánem čeká. Že se do života latinské Ameriky zamiluju, objevím vášeň nejen pro učení, ale život celkově, mě ani v nejmenším nenapadlo.

Kolumbie…království drog a násilí?

Ještě jsem ani nenasedla do letadla a pan celník se mě u pasové kontroly ptá, kam že to letím. Když uslyšel slovo Kolumbie, spadla mu pusa a začal žertovat (doufám), ať se vrátím s nějakým kokainem. No, to mi to pěkně začalo.

Je smutné, že tato krásná země má ve světě stále tak hroznou pověst. Ráda bych Vám Kolumbii přiblížila z jiné stránky. Chci Vám ukázat tu opravdovou Kolumbii. Ne to, co znáte z médii. Chci Vám ukázat nádhernou zemi plnou srdečných lidí. Lidí, kteří Vám bez váhání pomůžou, i když Vás znají sotva pár minut.

Jak jsem našla práci v Kolumbii ?

Přihlásila jsem se do programu, který nabízí kolumbijské ministerstvo školství a kolumbijská vláda. Máte také možnost se přihlásit přes různé organizace jako Heart for Change, Greenheart travel a určitě jich existuje mnohem více. Já se zmíním o těchto:

  • MEN Program  (MEN – španělsky Ministerio de Educación) – kolumbijská vláda  se snaží zlepšit úroveň angličtiny  v rámci různých programů. Já se vydala do Kolumbie přes projekt, jehož cílem bylo poskytnout lepší vzdělání pro studenty a učitele na veřejných školách. Měli jsme učit angličtinu děti od 14 do 19 let po boku kolumbijských učitelů. Neskutečný zážitek 😄
  • Heart for Change – Další organizace, která nabízí různé projekty, ať už dobrovolnictví, učení angličtiny, španělštiny, atd. Všimla jsem si, že je teď více aktivní tato organizacePokud vás zajímá práce v Kolumbii, zkusila bych zkontaktovat obě dvě.
  • Greenheart travel – s Greenheart Travel můžete cestovat po celém světě. Máte možnost učit nejen angličtinu, ale na stránkách najdete mnoho různých nabídek a možností, jak se dostat do světa.

Říkáte si, jestli to není riskantní, jen tak někam vyjet? Tak samozřejmě trochu odvahy potřebujete, ale ono jde jen o to udělat ten první krok. Jakmile už se někam dostanete, zjistíte, že to není tak strašidelné, jak se zdálo. Do zemí jako je Kolumbie bych doporučila vydat se s nějakou organizací nebo programem propojeným s ministerstvem školství. To máte aspoň nějakou jistotu.

Má první zastávka byla Bogota, hlavní město Kolumbie. Sešlo se nás tady 204 lidí z celého světa, především tedy ze Spojených států. Z České republiky jsem byla jediná (celebrita 😆), ale byla tam slečna ze Slovenska, Holandska, Německa, lidé z Jamajky, Jižní Afriky, Anglie, atd.

Strávili jsme 10 dní v prý nejlepším hotelu Bogoty. Musím říct, že jsem nikdy v životě neměla dohromady tolik kamarádů z celého světa. Naše konverzace byly asi takové:

Ahoj. Jak se máš? Odkud jsi? Do jakého města jedeš učit?

Za dvě sekundy vše zapomenuto. Během deseti dnů jsme museli všichni absolvovat školení o tom, jak učit v Kolumbii a celkově jsme se dozvěděli hodně užitečných informací o této zemi.

Celý tento projekt byl skvěle zorganizován, všichni s námi jednali profesionálně a od prvních okamžiků nám dávali najevo, jak si cení naší přítomnosti. Navštívili nás lidé z ministerstva a děkovali nám, že jsem se rozhodli pro tuto zemi. Když se pan recepční dozvěděl odkud jsem a co tady dělám, políbil mi ruku a děkoval. Netušila jsem, co to pro tu zemi znamená, netušila jsem, jak krásní (vnitřně) lidé tady jsou.

Příště se podíváme do té pravé nefalšované Kolumbie: vedro, vedro, latinskoamerická hudba, tanec, hudba, vedro, podíváme se do školy, zatančíme si vallenato. Jo a říkala jsem, že je tu neskutečný hic? 😂💖

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *